31st SpaceWire and SpaceFibre Working Group Meeting

from Wednesday, 18 September 2019 (13:00) to Friday, 20 September 2019 (14:00)
ESA/ESTEC (Einstein)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
18 Sep 2019
19 Sep 2019
20 Sep 2019
AM
10:00
SpaceWire Session (until 10:30) (Einstein)
10:00 SpaceWire @400Mbps - Spencer Saunders (4Links Ltd) Dennis GROSS (4Links)   (Einstein)
10:30
Coffee break (until 11:00) (Einstein)
09:00
Face-to-face meetings, open discussions (until 10:30) (Einstein)
10:30
Coffee break (until 11:00) (Einstein)
11:00
AOB & Workshop Closure (until 12:00) (Einstein)
PM
13:00
SpaceWire Session (until 15:00) (Einstein)
13:00 Introduction to and discussion about SAVOIR On-board Communication System Requirements - Dr Brice Dellandrea (Thales Alenia Space) Christophe HONVAULT (ESA)   (Einstein)
15:00
Coffee break (until 15:30) (Einstein)
15:30
SpaceWire Session (until 18:00) (Einstein)
15:30 A Mixed Criticality Message Protocol - Paul Walker (4Links Limited)   (Einstein)
16:30 STP-ISS mixed-critical messaging in SpaceWire and SpaceFibre virtual networks - Valentin Olenev (St. Petersburg State University of Aerospace Instrumentation) Yuriy SHEYNIN (St. Petersburg University of Airospace Instrumentation) Dmitry Dymov (JSC "Acadenician M.F. Reshetnev "Information Satellite Systems")   (Einstein)
12:00
Lunch break (until 13:00) (Einstein)
13:00 SpaceWire Conference 2020 - Luca Fanucci (University of Pisa)   (Einstein)
13:15 ESA Announcements   (Einstein)
13:30
SpaceFibre Session (until 15:00) (Einstein)
13:30 SpaceFibre update - Steve Parkes (STAR-Dundee) Stuart Mills (STAR-Dundee) Dave Gibson (STAR-Dundee)   (Einstein)
14:00 Design of a low resources SpaceFibre CODEC: features and performances - Pietro Nannipieri (University of Pisa)   (Einstein)
14:30 ARQUIMEA’s IC product roadmap for SpaceFibre and SpaceWire applications - Adrien Frouin (ARQUIMEA)   (Einstein)
15:00
Coffee break (until 15:30) (Einstein)
15:30
SpaceFibre Session (until 18:00) (Einstein)
15:30 Transaction Layer support for Mixed-critical messaging in SpaceFibre networks - Elena Suvorova (SUAI) Valentin Olenev (St. Petersburg State University of Aerospace Instrumentation) Yuriy SHEYNIN (St. Petersburg University of Airospace Instrumentation)   (Einstein)
16:00 ISS In-Orbit Demonstration Update - Dmitry Dymov (JSC "Acadenician M.F. Reshetnev "Information Satellite Systems")   (Einstein)
16:30 In-flight demonstrator of European SpaceFibre IPs - Manuel Sanchez (Thales Alenia Space)   (Einstein)
16:45 RC64 to DAC Bridge using SpaceFibre - Dr Felix Siegle (ESA-ESTEC) David Steenari (ESA)   (Einstein)
17:00 SPACEMAN for SpaceFibre - NDCP-based network management - Krzysztof Romanowski (ITTI)   (Einstein)
19:00
Working Group Dinner (until 22:00) (Einstein)
12:00
Lunch break (until 13:00) (Einstein)
13:00
Steering Committee meeting (until 14:00) (Einstein)