CubeSat Industry Days 2017

Europe/Amsterdam
Newton (ESA/ESTEC)

Newton

ESA/ESTEC

Keplerlaan 1, 2201 AZ, Noordwijk, The Netherlands
Roger Walker (ESA)
Description
Since the second CubeSat Industry Days event was held in June 2015, there has been a further progress in European CubeSat system capabilities, subsystem products/technologies, launch services, and mission operations experience. The market is widening, CubeSat industry growth continues to gather pace, and government as well as commercial customers are starting to utilise these small systems for science and applications. The ESA Technology programme has several CubeSat In-Orbit Demonstration (IOD) projects and technology development activities ongoing with industry/research institutes aimed at maturing enabling miniaturized technologies and getting them to orbit as quickly as possible. Significantly, CubeSat/nanosats have, for the first time, formed part of the ESA Technology programme approved by Member States at the Ministerial Council 2016. Furthermore, numerous CubeSat/nano-spacecraft related mission studies are underway or completed, including "beyond LEO" CubeSats for science and exploration. Additionally, CubeSat projects have recently been initiated in other ESA programmes too. The event serves as a forum to exchange information on the latest industry developments/future priorities and the ESA activities in the CubeSat nano-satellite domain, reflect on technology/mission roadmaps, as well as to discuss the technical/regulatory challenges facing the industry in sustaining further growth and competitiveness in this innovative and dynamic segment of the space sector.
Presentations (zip file)
Participants
  • Abe Bonnema
  • Abenauara Fonte
  • Ainhoa Cid
  • Alain KERKOUR
  • Aleix Megias
  • Alessandra Costantino
  • Alessandra Menicucci
  • Alessandro Zuccaro Marchi
  • Alessio Di Salvo
  • Alexandre Pilat
  • Allan Cannon
  • Amandine CHAMPLAIN
  • Ana Cipriano
  • Andrea Bennetti
  • Andrea Pellacani
  • Andrew Coe
  • Andrew Holland
  • Andrew Strain
  • Andrew Wolahan
  • Angelo Cervone
  • Anna Frosi
  • Anna Gregorio
  • Anton Ivanov
  • Antonio Ayuso Barea
  • Antonio Rinalducci
  • Ari-Matti Harri
  • Arturo de Lillis
  • Athanasios Baltopoulos
  • Aymeric Maury
  • Balazs Zabori
  • Beata Eckert
  • Behcet Alpat
  • Benoit Chamot
  • Bernard ROSIER
  • berrien isabelle
  • Bert Monna
  • Carlo Albanese
  • Carlos García Sacristán
  • cas wassenaar
  • Cedric JOUY
  • Cesar Arza
  • Cesar Coelho
  • Chris Brunskill
  • Christian M. Fuchs
  • Christophe PAGES
  • Christopher Bridges
  • Christopher Schmidt
  • Christopher Topping
  • Cyrille TOURNEUR
  • Damien Dessoy
  • Dan Bast
  • Daniel Stefl
  • David Evans
  • David Henri
  • David Orgaz
  • Davide Masutti
  • Davide Rastelli
  • Desmond Power
  • Didier Alary
  • Dillon O'Reilly
  • Dimitrios Lamprou
  • Donald MacLeod
  • Eddy Maldague
  • Eduardo Bezerra
  • Eduardo Urgoiti
  • Eider Ocerin
  • Emil Vinterhav
  • Enrico Saggese
  • Ernesto Vittone
  • Ewelina Ryszawa
  • Federico Pergolesi
  • Fernando Aguado
  • Fragner Heinz
  • Francesco Topputo
  • Franco Perez
  • Frank Baumann
  • Frank Dreger
  • Frits Teule
  • Gabor Marosy
  • Garmt Grommers
  • Geert Henk Visser
  • George Dramitinos
  • Gian Carlo Coletta
  • Giorgio Lo Verde
  • Giorgio Saccoccia
  • GIUSEPPE DE FRANCO
  • Giuseppe Sisinni
  • Giuseppe Zummo
  • Gonzalo Sanchez
  • Gonçalo Aguiar
  • Graeme Taylor
  • Gregory Beddeleem
  • Grégory AGODOR
  • Guerric de Crombrugghe
  • Guillermo Ortega
  • Gyula Horvath
  • Hans Martin Braun
  • Hans van de Vorst
  • Hans Visser
  • Harald Koninckx
  • Hilde Stenuit
  • Holger Oelze
  • Hugo Azevedo
  • Ian Pilling
  • Ioanis Charitopoulos
  • Iraklis Hatziathanasiou
  • Ivan Ferrario
  • Iztok Kramberger
  • Jaan Viru
  • Jaime Estela
  • Jakub Kapus
  • Jakub Michałka
  • James Barrington-Brown
  • James Burtenshaw
  • James O'Farrell
  • Jan Schulte
  • Jan Thoemel
  • Janne Kuhno
  • Janusz Sokołow
  • Jens Dirk Schiemann
  • Jens Kauffmann
  • Jeppe Ledet-Pedersen
  • Jeroen Rotteveel
  • Jesper A. Larsen
  • Jian Guo
  • Joana Carvalho Afonso
  • Johan Leijtens
  • Johan Vennekens
  • John Mackey
  • Joost Vanreusel
  • Josep Colomoe
  • José María Gómez Cama
  • JUAN RAMON LOPEZ
  • Juan Ramon Lopez Caravantes
  • JUAN TOMAS HERNANI
  • Juny Crespo
  • Karl Kaas
  • Karthik Selvan
  • Kartik Kumar
  • Kenza benamar
  • Kilian Engel
  • Klaus Schilling
  • Krzysztof Czystaw
  • Krzysztof Nyka
  • Lars Krogh Alminde
  • Lieve De Vos
  • Linas Sargautis
  • Lorenzo Ferrario
  • Lorenzo Feruglio
  • Lorenzo Tarabini
  • Loris Marchignani
  • Luc Boumans
  • Luciano Battocchio
  • Ludovic Daudois
  • Lukas Pfeiffer
  • Mailhos Maxime
  • Manuel Rodriguez
  • Marco Esposito
  • Marco Ficcadenti
  • Marco Manente
  • Maria García Vigueras
  • Marijke van Santen
  • Marijn van Veghel
  • Mario Baldini
  • Mario Martins de Sousa
  • Mario Merri
  • Martin Kaufmann
  • Massimiliano Mazza
  • Mateusz Krefta
  • Mateusz Rzymowski
  • Matthew Cosby
  • Matthew Smith
  • Matthias Motzigemba
  • Maurizio Vanotti
  • Mauro Ricci
  • Mehran Sarkarati
  • Michael Lumholt
  • Michael Schulte
  • MICHAEL THOMAS
  • Michael Yorck
  • Michał Baćkowski
  • Michiel Vullings
  • MIGUEL A. VAZQUEZ
  • Miguel Fernandez
  • Mike Kearns
  • Mikko Nikulainen
  • Mircea Grosu
  • Mireia Colina Fatjó
  • Máximo Calvo
  • Niccolò Bellini
  • Nick Panagiotopoulos
  • Nicola De Quattro
  • Nicolas CAPET
  • Nicolas Heitz
  • NICOLAS ROUSSELET
  • Niel Truyens
  • Noel Parmentier
  • Noel Parmentier
  • Olivier Ruf
  • Oriana Recca
  • Paolo Concari
  • Pascal Lecointe
  • Patrick Bambach
  • Paul Dekker
  • Paul Hieltjes
  • Paul Kamoun
  • Pedro Duque
  • Per Koch
  • Pertti Järvensivu
  • Peter Davidsen
  • Peter Mendham
  • Phil Brzytwa
  • Philipp Hager
  • PIERRE MICHELI
  • Piet De Moor
  • Pieter van Duijn
  • Pietro Giordano
  • Prem Sundaramoorthy
  • Rafael Mendes
  • Rafal Burek
  • Rafel Jorda Siquier
  • Raycho Raychev
  • Raúl Verdú
  • Redouane Boumghar
  • Richard Womersley
  • Roland GEYL
  • Ross Irvine
  • Ruth Mackey
  • Ruut Neubauer
  • Sabrina Corpino
  • Samiksha Mestry
  • Sandra Vogt
  • Serge Habraken
  • Silvio Masante
  • Srikara Cherukuri
  • Stanimir Gantchev
  • Stefan Schmidt
  • Stefano Antonetti
  • Stefano Beco
  • Stefano Redi
  • Stefano Speretta
  • Steven Engelen
  • Stijn Nevens
  • Tamara Guerrero
  • Tanja Van Achteren
  • Thomas Bayat
  • Tiago Hormigo
  • Timo Stein
  • Tjorven Delabie
  • Tobias Bandi
  • Tobias Flecht
  • Tobias Knop
  • Tomaz Rotovnik
  • Tor-Arne Grönland
  • Valéry Broun
  • Vicente Diaz
  • Vidhya Pallichadath
  • Vytenis Buzas
  • Václav Valenta
  • Wanping Zheng
  • Wim De Munter
  • Xavier Werner
  • Yawen Huang-Wolff
  • Zilvinas Kvedaravicius
For support/information contact Kathleen Gerlo:
    • 09:00 09:15
      Opening Speech 15m
      Speaker: Dr Roger Walker (ESA)
    • 09:15 10:45
      Company Presentations on CubeSat Missions, Systems & Services: Part 1
      Convener: Dr Klaus Schilling (Center for Telematics)
      • 09:15
        Bigger or Smaller? The Trend of CubeSat Developments 15m
        Speaker: Dr Jian GUO (TU Delft Space Institute)
      • 09:30
        The QB50 Mission for the Investigation of the Mid-Lower Thermosphere: Preliminary Results and Lessons Learned 15m
        Speaker: Dr Davide MASUTTI (von Karman Institute for Fluid Dynamics)
      • 09:45
        ISIS - Innovative Solution In space - overview of ongoing CubeSat Missions in Operations, Design and Development 15m
        Speaker: Mr Jeroen ROTTEVEEL (ISIS - Innovative Solutions In Space)
      • 10:00
        Current & Future Missions at Surrey Space Centre 15m
        Speaker: Dr Christopher BRIDGES (Surrey Space Centre)
      • 10:15
        Initial experience with GOMSPACE Next Generation platform 15m
        Speaker: Mr Per KOCH (GomSpace A/S)
      • 10:30
        NANOsky I satellite platform 15m
        Speaker: Dr Tomaz ROTOVNIK (SkyLabs)
    • 10:45 11:00
      Coffee Break 15m
    • 11:00 13:00
      Company Presentations on CubeSat Missions, Systems & Services: Part 2
      Convener: Mr Lars Krogh Alminde (GomSpace Aps)
      • 11:00
        The role of the Nanosatellite in the ‘New Space’ revolution 15m
        Speaker: Mr Allan Cannon (Clyde Space)
      • 11:15
        NetSat - four cooperating networked CubeSats flying as formation 15m
        Speaker: Dr Klaus SCHILLING (Center for Telematics / S4 GmbH)
      • 11:30
        Hello Earth - Hyperspectral imaging CubeSat constellation 15m
        Speaker: Mr Janne Kuhno (Reaktor Space Lab Ltd.)
      • 11:45
        IOV/IOD Mission based on CubeSat and PLATINO Italian Platform 15m
        Speaker: Dr Giuseppe DE FRANCO (Thales Alenia Space)
      • 12:00
        Open Cosmos: satellites as a service 15m
        Speaker: Mr Rafel JORDA SIQUIER (Open Cosmos)
      • 12:15
        PROXIMA SPACE: The Space closer than never before 15m
        Speaker: Mrs Abenauara FONTE (Proxima Space)
      • 12:30
        Space Activities - Galician Aerospace Centre 15m
        Speaker: Prof. Fernando AGUADO (CINAE)
      • 12:45
        ARION 2 - the next European microlauncher 15m
        Speaker: Mr Raúl Verdú (PLD Space)
    • 13:00 14:00
      Lunch 1h
    • 14:00 15:00
      Company Presentations on CubeSat Missions, Systems & Services: Part 3
      Convener: Mr Tor-Arne Grönland (NanoSpace)
      • 14:00
        An Innovative Approach to Cubesats Deployment and Dispersion: The D-Orbit ION Cubesat Carrier 15m
        Speaker: Mr Stefano ANTONETTI (D-ORBIT)
      • 14:15
        The KSATlite Ground Station Network - Enabling the full potential of Small Satellite 15m
        Speaker: Mr Jan SCHULTE (Kongsberg Satellite Services)
      • 14:30
        Ground segment architecture and services for commercial and scientific cubesat/nanosat missions 15m
        Speaker: Mr Alessio DI SALVO (NEXT Ingegneria dei Sistemi SpA)
      • 14:45
        Integrated mission design for small satellites 15m
        Speaker: Mr Kartik KUMAR (Satsearch)
    • 15:00 15:15
      Coffee Break 15m
    • 15:15 18:30
      Company Presentations on CubeSat Subsystems, Products and Technologies: Part 1
      Conveners: Dr Christopher Bridges (Surrey Space Center), Mr Johan Vennekens (ESA/ESTEC)
      • 15:15
        GomSpace status and product port-folios 15m
        Speaker: Mr Lars Krogh ALMINDE (GomSpace Aps)
      • 15:30
        Sirius - C&DH and Power management for advanced Cubesat missions with high requirements for reliability 15m
        Speaker: Mr Iraklis Hatziathanasiou (ÅAC Microtec)
      • 15:45
        On-orbit Performance of Robust, Power-efficient OBDH 15m
        Speaker: Dr Klaus SCHILLING (Center for Telematics / S4 GmbH)
      • 16:00
        12 years of successful deployers by Astrofein 15m
        Speaker: Dr Yawen HUANG-WOLFF (Astro- und Feinwerktechnik Adlershof GmbH)
      • 16:15
        Time Delay Integration CCD-in-CMOS imagers and monolithic integrated spectral filters for Earth Observation 15m
        Speaker: Dr Piet DE MOOR (IMEC)
      • 16:30
        High performance Camera for Cubesat 15m
        Speaker: Mr Roland GEYL (Safran Reosc)
      • 16:45
        Advanced 3D printed optical payloads for Earth Observation 15m
        Speaker: Mr Nicolas ROUSSELET (Optimized System Engineering)
      • 17:00
        Optical Communications Terminals for cubesats 15m
        Speaker: Mr Ivan FERRARIO (TNO)
      • 17:15
        High Data Rate Optical Communication Payload OSIRIS for CubeSat Missions 15m
        Speaker: Mr Christopher SCHMIDT (German Aerospace Center)
      • 17:30
        Compact Attitude Control System for CubeSats 15m
        Speaker: Mr James BARRINGTON-BROWN (NewSpace Systems Limited)
      • 17:45
        Spacestar: Realtime in orbit Cubesat positioning at centimetre level using a GNSS receiver 15m
        Speaker: Mr Hans VISSER (Fugro-Intersite BV)
      • 18:00
        Advanced components including Integrated attitude and orbit control for small missions 15m
        Speaker: Dr Steven ENGELEN (Hyperion Technologies)
    • 09:00 09:30
      ESA IOD CubeSat Activities & Roadmap 30m
      Speaker: Dr Roger Walker (ESA)
    • 09:30 10:45
      Company Presentations on CubeSat Subsystems, Products and Technologies: Part 2
      Convener: Mr Matthew Smith (ESA/ESTEC)
      • 09:30
        Propulsion for various cubesat sizes and missions 15m
        Speaker: Mr Tor-Arne GRÖNLAND (NanoSpace)
      • 09:45
        Small satellite chemical propulsion and applications. LituanciaSAT-2 mission case (QB50) 15m
        Speaker: Mr Vytenis BUZAS (NanoAvionics)
      • 10:00
        EOL Operations of the D-SAT Cubesat: an In-Orbit Demonstration of Satellite Controlled Re-entry 15m
        Speaker: Mr Stefano Antonetti (D-ORBIT)
      • 10:15
        MotorSat - Design and commercialisation of motor for cubesat without propellant 15m
        Speaker: Mr Cedric JOUY (MotorSat)
      • 10:30
        Deorbit kit for cubesats 15m
        Speaker: Mr Gonzalo Sanchez (SENER)
    • 10:45 11:15
      Coffee Break 30m
    • 11:15 12:45
      Company Presentations on CubeSat Subsystems, Products and Technologies: Part 3
      Convener: Dr Jian Guo (TU Delft Space Institute)
      • 11:15
        3U & 6U deployable solar panels for LEO missions 15m
        Speaker: Dr Vicente DIAZ (DHV Technology SL)
      • 11:30
        Thin and Low Cost InGaP/InGaAs/Ge high efficiency triple junction solar cells: qualification status 15m
        Speaker: Dr Marco FICCADENTI (CESI SpA)
      • 11:45
        Two Phase Mechanically Pumped Loop for Thermal Management of Space Applications 15m
        Speaker: Dr Giuseppe ZUMMO (ENEA)
      • 12:00
        Model-Based Software for Efficient Space Operations 15m
        Speaker: Dr Peter MENDHAM (Bright Ascension Ltd)
      • 12:15
        Artificial Intelligence to enhance CubeSats Mission Autonomy 15m
        Speaker: Mr Lorenzo FERUGLIO (AIKO SRL)
      • 12:30
        Space-COTS == presentation cancelled 15m
        Speaker: Mr Jaime ESTELA (Spectrum Aerospace Technologies UG)
    • 12:45 13:45
      Lunch 1h
    • 13:45 15:30
      IOD CubeSat Projects in ESA Technology Programme
      Convener: Dr Roger Walker (ESA/ESTEC)
      • 13:45
        RADCUBE, a CubeSat for space weather applications 15m
        Speaker: Mr Gábor Marosy (C3S Electronics Development LLC)
      • 14:00
        From GOMX-3 flight success to GOMX-4B, an advanced nanosat IOD mission 15m
        Speaker: Mr Lars Krogh ALMINDE (GomSpace Aps)
      • 14:15
        Preparing the HyperScout In-Orbit Demonstration 15m
        Speaker: Dr Marco ESPOSITO (Cosine Measurement Systems)
      • 14:30
        Remote Sensing of Ozone with PICASSO and ALTIUS 15m
        Speaker: Dr Jan THOEMEL (Belgian Institute for Space Aeronomy)
      • 14:45
        Flight Software for the PICASSO & QARMAN Missions 15m
        Speaker: Dr Peter MENDHAM (Bright Ascension Ltd)
      • 15:00
        Lessons Learnt from ESA's OPS-SAT Mission 15m
        Speaker: Mr David Evans (ESA/ESOC)
      • 15:15
        NanoSat MO Framework: A software framework for OPS-SAT Experimenters 15m
        Speaker: Mr Cesar COELHO (TU Graz/ESA)
    • 15:30 16:15
      CubeSat projects in other ESA programmes
      Convener: Dr Jan Thoemel (Belgian Institute for Space Aeronomy)
      • 15:30
        Pioneer - Establishing IOD/IOV as a Service 15m
        Speaker: Dr Christopher TOPPING (ESA/ESTEC)
      • 15:45
        CubeISSat: proximity operations for autonomous space drones 15m
        Speaker: Mr Maurizio Vanotti (Tyvak)
      • 16:00
        Business Model for an Open Source CubeSat Ecosystem 15m
        Speaker: Dr Redouane BOUMGHAR (ESA/ESOC)
    • 16:15 16:30
      Coffee Break 15m
    • 17:15 18:00
      ESA CubeSat mission studies
      Convener: Dr Sabrina Corpino (Politecnico di Torino)
      • 17:15
        Sysnova LUCE mission concepts/description 15m
        Speaker: Mr Johan VENNEKENS (ESA/ESTEC)
      • 17:30
        M-ARGO: Miniaturised Asteroid Remote Geophysical Observer mission 15m
        Speaker: Dr Roger Walker (ESA)
      • 17:45
        e.Inspector mission 15m
        Speaker: Mr Andrew WOLAHAN (ESA/ESTEC)
    • 18:00 19:45
      Social Event (Drink) 1h 45m
    • 08:55 09:00
      Welcome 5m
      Speaker: Dr Roger Walker (ESA)
    • 09:00 10:30
      CubeSat Lessons Learned and Engineering Best Practices
      Convener: Mr Paolo Concari (ESA/ESTEC)
      • 09:00
        Mission Reliability - lessons from the Oil & Gas Industry 15m
        Speaker: Mr Hans VAN DE VORST (SecuoS BV)
      • 09:15
        SpaceSuit(e): A smart solution for space environment effects analysis for small and medium space systems 15m
        Speaker: Ms Amandine CHAMPLAIN (Artenum)
      • 09:30
        Radiation hardness simulations and assurance 15m
        Speaker: Prof. Behcet ALPAT (INFN)
      • 09:45
        Thermal Design, Analysis and Test of CubeSats 15m
        Speaker: Dr Philipp HAGER (ESA/ESTEC)
      • 10:00
        Mechanical and Thermal Analysis & Design Services for high-performance payloads 15m
        Speaker: Mr Silvio MASANTE (Space Structures GmbH)
      • 10:15
        New space technology centre and test facility dedicated for 1-12U CubeSat missions 15m
        Speaker: Mr Balazs ZABORI (MTA Centre for Energy Research)
    • 10:30 10:45
      Coffee Break 15m
    • 10:45 11:00
      Working Groups Objectives & Organisation 15m
      Speaker: Dr Roger Walker (ESA)
    • 11:00 12:00
      Working Groups Discussion Points
    • 12:00 13:00
      Working Groups Discussion: Part 1
    • 13:00 14:00
      Lunch 1h
    • 14:00 15:00
      Working Groups Discussion: Part 2
    • 15:00 16:00
      Working Groups Findings
    • 16:00 16:15
      Wrap-up 15m
      Speaker: Dr Roger Walker (ESA)
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×