SERESSA International School 12-16 Nov. 2018

from Monday, 12 November 2018 (08:00) to Friday, 16 November 2018 (18:00)
ESA/ESTEC (Newton 1-2)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
12 Nov 2018
13 Nov 2018
14 Nov 2018
15 Nov 2018
16 Nov 2018
AM
09:00
Organization (until 11:00) (Newton 1-2)
09:00 Opening speeches and program overview - Dr Gregoire Deprez (ESA) Dr Raoul Velazco (Université Grenoble - TIMA)   (Newton 1-2)
10:30 Coffee and posters   (Foyer)
09:30
Space and atmospheric environments (until 10:30) (Newton 1-2)
09:30 Space Environments - Mr Hugh Evans (ESA/TEC-EPS)   (Newton 1-2)
11:00
Radiation effects (SEE, TID, TNID) (until 17:00) (Newton 1-2)
11:00 TID and TNID - Mr Christian POIVEY (ESA)   (Newton 1-2)
12:15 Single Event Effects (SEE): Mechanisms and Classifications - Dr Stephen Buchner (United States Naval Research Laboratory)   (Newton 1-2)
14:30 Single Event Effects Test Methods - Dr Konstantin Tapero   (Newton 1-2)
16:00 SEE effects on VLSI devices (ASIC and FPGA) - Prof. Luca Sterpone (Politecnico di Torino)   (Newton 1-2)
09:00 --- Registration ---
09:30
Mitigation and Hardening (until 13:00) (Newton 1-2)
09:30 Radiation Effects Hardness Assurance for space mission - Dr Stephen Buchner (United States Naval Research Laboratory)   (Newton 1-2)
11:00 System Hardening and Real Applications - Mr Michel Pignol (CNES)   (Newton 1-2)
10:30 --- Coffee and posters ---
09:00 --- Registration ---
09:30
Mitigation and Hardening (until 13:00) (Newton 1-2)
09:30 Mitigation in ASICs and FPGAs - Mr Agustin Fernandez-Leon (ESA/ESTEC)   (Newton 1-2)
11:00 New Developments in FPGA: SEUs and Fail-Safe Strategies - Mrs Melanie Berg (NASA - GSFC)   (Newton 1-2)
12:00 Development of a Hardened 150nm Standard Cell library - Joao Baptista dos Santos (Santa Maria Design House)   (Newton 1-2)
10:30 --- Coffee and posters ---
09:00 --- Registration ---
09:30
Tests and simulations (until 10:30) (Newton 1-2)
09:30 Laser Testing: Laser Simulation Test Possibilities and Facilities - Dale McMorrow (Naval Research Laboratory)   (Newton 1-2)
10:30 --- Coffee and posters ---
11:00
Mitigation and Hardening (until 15:30) (Newton 1-2)
11:00 Automotive safety challenges based on AEC Q100 / ISO 26262 requirement - Sung Chung (QRT Inc.)   (Newton 1-2)
12:00 New Paradigm of error correction used for reliable embedded memories in aerospace applications - Dr Fakhreddine Ghaffari (ENSEA)   (Newton 1-2)
14:30 Solar Cells - Dr Carsten Baur (ESA/ESTEC) Dr José Ramón González (ESA/ESTEC)   (Newton 1-2)
09:00 --- Registration ---
09:30
Space and atmospheric environments (until 10:30) (Newton 1-2)
09:30 Atmospheric radiation - Prof. Frédéric WROBEL (University Montpellier 2 - IES)   (Newton 1-2)
10:30 --- Coffee and posters ---
11:00
COTS (until 16:00) (Newton 1-2)
11:00 COTS in Space: Constraints, Limitations and Disruptive Capability - Mr Michel Pignol (CNES)   (Newton 1-2)
12:00 COTS in Space: Qualified commercial components for space - Mr Jaime Estela (Spectrum ARC GmbH)   (Newton 1-2)
14:30 COTS on ground: Ultra-High energies radiation test facilities - Mr Ruben Garcia Alia (CERN)   (Newton 1-2)
15:30 COTS in Space: Experience and lessons learned at ESA - Dr Karin Lundmark (ESA)   (Newton 1-2)
PM
13:15 --- Lunch ---
15:30 --- Coffee and posters ---
17:00
Mitigation and Hardening (until 18:00) (Newton 1-2)
17:00 EEE Parts in the New Space Paradigm - Mr Kenneth LaBel (NASA-GSFC)   (Newton 1-2)
18:00 --- End of the day discussions ---
13:00 --- Lunch ---
14:30
Tests and simulations (until 18:00) (Newton 1-2)
14:30 Accurate Abstraction and High Level Modeling and Validation of SEE in Electronic Systems - Dr Otmane Ait Mohamed (University Concordia)   (Newton 1-2)
15:30 Fault Injection Methodologies - Prof. Luis Entrena Arrontes (Universidad Carlos III Madrid)   (Newton 1-2)
17:00 Error-rate Prediction for Programmable Circuits: Methodology, Tools and Studied Cases - Dr Raoul Velazco (Laboratoire TIMA)   (Newton 1-2)
16:30 --- Coffee and posters ---
18:00 --- End of the days discussions ---
13:00 --- Lunch ---
14:30
Tests and simulations (until 18:00) (Newton 1-2)
14:30 Microprocessor testing: characterization tests, mitigation - Heather Quinn (Los Alamos National Laboratory)   (Newton 1-2)
15:30 Multi and Many core Processors: Fault tolerance and Radiation tests - Prof. Vanessa Vargas (Universidad de las Fuerzas Armadas-ESPE) Prof. Pablo Ramos (Universidad de las Fuerzas Armadas-ESPE) Dr Raoul Velazco (Laboratoire TIMA)   (Newton 1-2)
17:00 Radiation tests of advanced SRAM memories - Dr Juan Clemente (Universidad Complutense de Madrid)   (Newton 1-2)
16:30 --- Coffee and posters ---
18:00 --- End of the day discussions ---
19:00 --- Social Diner ---
13:00 --- Lunch ---
15:30
Organization (until 18:00) (Newton 1-2)
15:30 ESTEC High Bay and test rooms visit   (Newton 1-2)
15:30 Technical training - Dr Jaime Estela (Spectrum ARC GmbH) Alessandra Costantino (ESA-ESTEC) Michele Muschitiello (ESA-ESTEC TEC-QEC)   (Newton 1-2)
13:00 --- Lunch ---
16:00
Organization (until 16:30) (Newton 1-2)
16:00 Concluding remarks - Dr Gregoire Deprez (ESA) Dr Raoul Velazco (Laboratoire TIMA)   (Newton 1-2)