11th ESA Workshop on Avionics, Data, Control and Software Systems (ADCSS2017)

Europe/Amsterdam
Newton Conference Center (European Space Research and Technology Centre (ESTEC))

Newton Conference Center

European Space Research and Technology Centre (ESTEC)

Keplerlaan 1 2201AZ Noordwijk ZH - The Netherlands
ALAIN BENOIT (ESA-ESTEC) , Kjeld Hjortnaes (ESA/ESTEC - Software Systems Division) , Philippe Armbruster (ESA/Data Systems Division)
Description

The 11th ESA Workshop on Avionics, Data, Control and Software Systems (ADCSS) covers topics related to avionics for space applications, in the form of a set of round tables. The workshop acts as a forum for the presentation of position papers followed by discussion and interaction between ESA and Industry and between participants. Each theme part of ADCSS workshops will be first introduced and then expanded by presentations on related developments from technical and programmatic points of view. A round table discussion may follow, concluded by a synthesis outlining further actions and roadmaps for potential inclusion into ESA’s technology R&D plans.

Attendance to the workshop is free of charge. Registration is required via this website not later than October 13th, 2017.

All material presented at the workshop must, before submission, be cleared of any restrictions preventing it from being published on the ADCSS website.

Participants
  • Ahmet Celik
  • AKIN YILMAZ
  • Alain Benoit
  • Alain Federico Carlucci
  • Alain Rossignol
  • Alessandro Leoni
  • Alexandre Santos Mendes
  • Alexandru Budianu
  • Allan Cataneo
  • Alvaro Barrio
  • Ana Rugina
  • Andreas Jung
  • Andreas Schuettauf
  • Andrei Oganessian
  • Andrew Butterfield
  • Annika Ofenloch
  • Anthony van Inge
  • Antoine PROVOST-GRELLIER
  • Antonio Latorre
  • Antonio Preden
  • ANTONIO TRAMUTOLA
  • Armin Luntzer
  • Arnaud Bourdoux
  • Arnaud Colmon
  • Arne Brehmer
  • Athanasios Tsiodras
  • Augusto Caramagno
  • Bert Dobbelaere
  • Bruno Storni
  • Calmet Xavier
  • Carlos Urbina Ortega
  • Carmen Chan
  • Carstem Joergensen
  • Christian M. Fuchs
  • Christoph Goetz
  • Christoph Korinke
  • Christophe HONVAULT
  • Cristian Englert
  • Cristina Tato Rivera
  • Cristoforo Abbattista
  • Daniel Gleeson
  • Daniel González
  • Daniel Hellstrom
  • Daniela Drimaco
  • David De Muynck
  • David Gonzalez-Arjona
  • David Lesens
  • David Steenari
  • David Vallverdú
  • Davide Oddenino
  • Dejan Gacnik
  • Denis Lacombe
  • Diarmuid Corry
  • Dirk Thurnes
  • Dogu Cetin
  • Domenico Giunta
  • Domenico Reggio
  • Dominique Torette
  • Ed Kuijpers
  • Elin Eklund
  • Elin Sjöblom
  • Emanuele Di Sotto
  • Emil Vinterhav
  • Emilien FOURNAISE
  • Eva Blázquez
  • Fabrice Jacquet
  • Federico Anzani
  • Federico Bertini
  • Federico Nespoli
  • Ferdinando Tonicello
  • Fernando Aldea
  • Folkert Roscam Abbing
  • Francesco Cacciatore
  • Francesco Lamberti
  • Francisco J. Cazorla
  • Francisco Javier Moreno Carrillo
  • FRANCO BOLDRINI
  • François Bonnet
  • Friedrich Schön
  • Gaspar Cano
  • Gianluca Furano
  • Gilles ROUCHAUD
  • Gioacchino Scire
  • Giorgio Magistrati
  • Guillaume Veran
  • Guillem Bernat
  • Guillermo Ortega
  • Gulsum Hilal van der Holst
  • Harald Rueß
  • Harald Selegrad
  • Hiroki Sugito
  • Ilario Cantiello
  • Ingo Sänger
  • Iraklis Hatziathanasiou
  • Isabelle Conway
  • Jacques Busseuil
  • Jae Seung Lee
  • Jae-Yeop Jeong
  • Jan Andersson
  • Jan Sommer
  • Jan-Gerd Meß
  • Jason Blenkinsop
  • Javier Comesana-Pineiro
  • Jean Cheganças
  • Jean Marie PASQUET
  • Jean-Brieuc Feron
  • JEAN-CHARLES DAMERY
  • Jean-Francois Dufour
  • Jean-Loup Terraillon
  • Jean-Luc POUPAT
  • Jean-Michel GOUZENES
  • Jean-Paul Blanquart
  • Jens Laursen
  • Jeremie Sangare
  • Jie Li
  • Jiri Gaisler
  • Joachim Fuchs
  • Johan Carvajal Godinez
  • John Cornforth
  • John Nolan
  • Jonathan Hofman
  • jorg struyf
  • Jorge Lopez Trescastro
  • Jorgen Ilstad
  • Josep Rosello
  • Joshua Whitty
  • Juergen Beister
  • jérôme Chanfreau
  • Kazunori Someya
  • Keijo Nissen
  • Keith Williams
  • Kjeld Hjortnaes
  • Konrad Nieradka
  • Lakshmi Rathina Sabbapathy
  • LANZHI GAO
  • Laurent MARY
  • Leo Farhat
  • Leonardo Amoruso
  • Leonidas Kosmidis
  • Leslie Gale
  • Letizia Lubrano Lavadera
  • Levent BEKDEMIR
  • Levin Gerdes
  • Liudmyla Bardakova
  • Lorenzo Conti
  • Luca Stagnaro
  • Lucana Santos Falcon
  • Magnus Johansson
  • Marc MALAGOLI
  • Marcel Verhoef
  • Marcin Bieda
  • Marcin Zielinski
  • Marco Berlin
  • Marco Cotogni
  • Marco D'Alessio
  • Marco Panunzio
  • Marek Prochazka
  • Maria Hernek
  • Marie Touveneau
  • Mark Dean
  • Mark Wijtvliet
  • Massimo Magazzu
  • Massimo Molteni
  • Mathieu Albinet
  • Mathieu Mirmont
  • Matt Shingleton
  • Matteo Battilana
  • Matthias Hoping
  • Matthias Mäke-Kail
  • Matthias Raudonis
  • Matthias Zingler
  • Mattias Holm
  • Maxime Perrotin
  • Michał Kurowski
  • Miguel Cordero Limón
  • Miguel Manas
  • Miguel Virseda Moreno
  • Mike Looijmans
  • Nadine LADIETTE
  • Nan Xu
  • NAOKI ISHIHAMA
  • Nick Panagiotopoulos
  • Nicolas GANRY
  • Nicolas MAYORDOMO
  • Niek van Agt
  • Nigel KELLETT
  • Nils Neumann
  • Norbert Bonnici
  • Olexandr Makarov
  • Olivier Dubois-Matra
  • Olivier NOTEBAERT
  • Orlando Diaz
  • Ovidiu Ratiu
  • Pasquale Lombardi
  • Paul Kiernan
  • Paul Muller
  • Paul Parisis
  • Paul Walker
  • Peter Dieleman
  • Peter Hoffmeyer
  • Peter Mendham
  • Philip Johnston
  • Philippe Landiech
  • Pierre Kokou
  • Pieter van Duijn
  • Piotr Skrzypek
  • PoTing Lin
  • Pär Sällström
  • Quirien Wijnands
  • Rafal Graczyk
  • Ralf Lange
  • Ran Ginosar
  • Ran Qedar
  • Remi ROQUES
  • Richard SZCZEPANIAK
  • Rick Veens
  • Roel Jordans
  • Roger Ward
  • Rüdiger Gad
  • Saish Sridharan
  • Seniz Yildirim
  • Sergio Feo-Arenis
  • Shubham Vyas
  • Simon Debois
  • Srikara Cherukuri
  • Steeve Kowaltschek
  • Stefan Schmidt
  • Stefano Redi
  • Stephen Duncan
  • Takanori Narita
  • Tewodros Beyene
  • Tiago Hormigo
  • Tomaz Rotovnik
  • Torbjörn Hult
  • Trinidad Hernandez Velasco
  • Uwe Schmidt
  • Vicent Brocal
  • Volkan Salma
  • Volodymyr Savchuk
  • WAHIDA GASTI
  • Wim Schreuder
  • Xavier Morizot
  • Yago Isasi
  • Yoshikatsu Kuroda
  • Zvi Israeli
For support/information contact: Kathleen Gerlo
    • 08:00 09:00
      Registration 1h
      Speaker: Kathleen Gerlo (ESA/ESTEC - Software Systems Division)
      Conference Area
    • 09:00 09:05
      Welcome 5m
      Logistics
    • 09:05 09:20
      KeyNote - The Earth Observation Programmes of ESA: Achievements, Evolutions, Challenges 15m
      Speaker: Mr Pierluigi Silvestrin (ESA/ESTEC)
      Info KeyNote
      Presentation
    • 09:20 12:10
      SAVOIR: Status
      • 09:20
        SAVOIR is growing! 25m
        Speaker: Mr Jean-Loup TERRAILLON (ESA)
        Abstract
        Presentation
      • 09:45
        FDIR Working Group 45m
        Speakers: Mr Alvaro Martinez Barrio (ESA) , Mr Murray Kerr (DEIMOS)
        Abstract
        Presentation
      • 10:30
        MASAIS working group report (data storage) 20m
        Speaker: Mr Christophe HONVAULT (ESA)
        Abstract
        Presentation
      • 10:50
        UNION working group report (on-board communication) 10m
        Speaker: Mr Christophe HONVAULT (ESA)
        Abstract
        Presentation
      • 11:00
        An example of use of UNION generic spec for SpaceFibre 20m
        Speakers: Mr Alessandro Leoni (ESA/ESTEC) , Dr Felix Siegle (ESA-ESTEC)
        Abstract
        Presentation
      • 11:20
        Coffee Break 20m
      • 11:40
        FAIRE working group report (software) 15m
        Speaker: Mr Andreas Jung (ESA/ESTEC)
        Abstract
        Presentation
      • 11:55
        The new AUTOCODE working group (automatic code generation) 15m
        Speaker: Davide Oddenino (ESA-ESTEC)
        Abstract
        Presentation
    • 12:10 15:15
      SAVOIR: Activities
      • 12:10
        Status of Electronic Data Sheets 20m
        Speaker: Mr Marek Prochazka (ESA/ESTEC)
        Abstract
        Presentation
      • 12:30
        Status of the RTU generic Specification 30m
        Speaker: Mr Giorgio Magistrati (ESA/Data Systems Division)
        Abstract
        Presentation
      • 13:00
        Lunch Break 1h
      • 14:00
        Generic GNSS function in SAVOIR 30m
        Speakers: Mr Josep Rosello (ESA/ESTEC) , Mr Torbjörn Hult (RUAG Space) , Dr WAHIDA GASTI (TEC-EDD)
        Abstract
        Presentation
      • 14:30
        Operability: OIRD and ECSS standards 15m
        Speaker: Ms Elsa Montagnon (ESA/ESOC)
        Abstract
        Presentation
      • 14:45
        SAVOIR roadmap for Model Based Avionics 30m
        Speaker: Mr Sergio Feo Arenis (ESA/ESTEC)
        Abstract
        Presentation
    • 15:15 15:35
      Tool Vendors

      Flash presentations given by the Tool Vendors/Exhibitors

      Participating companies
    • 15:35 16:00
      Coffee Break 25m
    • 16:00 18:00
      Star Tracker
      Conveners: Ms Benedicte Girouart (ESA/ESTEC) , Mr Steeve Kowaltschek (ESA/ESTEC)
      • 16:00
        'ESA STR developments in the recent past and present, main achievements and future developments 20m
        Speaker: Mr Steeve Kowaltschek (ESA/ESTEC)
        Abstract
        Presentation
      • 16:20
        Star trackers roadmap, and how lessons learnt help to design future Sodern star trackers 25m
        Speaker: Mr Arnaud COLMON (SODERN)
        Abstract
        Presentation
      • 16:45
        Next Generation Terma Star Tracker, Recent and Future Developments 25m
        Speaker: Mr Peter HOFFMEYER (Terma)
        Abstract
        Presentation
      • 17:10
        Recent flight experience and introduction of SpaceStar product on GEO platforms 25m
        Speaker: Mr Franco Boldrini (Leonardo)
        Abstract
        Presentation
      • 17:35
        State-of-the-Art Star Tracker Robustness Shown on the ASTRO APS Operation on Alphasat under the Recent September 10th Strong Solar Flare 25m
        Speaker: Dr Uwe Schmidt (Jena-Optronik GmbH)
        Abstract
        Presentation
    • 18:00 19:30
      Social Event - Cocktail 1h 30m
    • 08:00 09:00
      Registration 1h
      Speaker: Kathleen Gerlo (ESA/ESTEC - Software Systems Division)
    • 09:00 13:00
      Avionics Verification and Validation
      Conveners: Dr Guillermo Ortega (ESA) , Mr Joachim Fuchs (ESA/ESTEC) , Mr Quirien Wijnands (ESA/ESTEC) , Mr Robert Blommestijn (ESA)
      • 09:00
        Logistics 10m
      • 09:10
        ESA Introduction 20m
        Speakers: Mr Joachim Fuchs (ESA/ESTEC) , Mr Robert Blommestijn (ESA)
        Presentation
      • 09:30
        System Verification Throughout the Life-Cycle (TAS) 30m
        Speakers: Ms Letizia Lubrano (Thales Alenia Space) , Mr Marco Panunzio (Thales Alenia Space)
        Abstract
        Presentation
      • 10:00
        System Verification Throughout the Life-Cycle (Airbus DS) 30m
        Speaker: Mr Michel Janvier (Airbus DS)
        Abstract
        Presentation
      • 10:30
        Orion Avionics Path to Deep Space Human Exploration 30m
        Speaker: Mr Keith Williams (NASA)
        Abstract
        Presentation
      • 11:00
        Coffee Break 30m
      • 11:30
        Next Generation Space Transportation Systems Avionics System TestBench 30m
        Speaker: Mr Emanuele Di Sotto (Aerospace GMV)
        Abstract
        Presentation
        Video
      • 12:00
        Avionics verification and validation on the NEOShield-2 project 30m
        Speaker: Mr Antonio Latorre (Deimos Space)
        Abstract
        Presentation
      • 12:30
        GNC System Verification and Certification Processes 30m
        Speakers: Mr Harald Ruess (FORTIS GmbH) , Mr Tewodros Beyene (FORTIS GmbH)
        Abstract
        Presentation
    • 13:00 14:00
      Lunch Break 1h
    • 14:00 17:30
      Harness Reduction
      Convener: Dr WAHIDA GASTI (TEC-EDD)
      • 14:00
        Introduction 20m
        Speaker: Dr WAHIDA GASTI (TEC-EDD)
        Abstract
        Presentation
      • 14:55
        MicroNode 25m
        Speaker: Mr Roger Ward (TAS-UK)
        Abstract
        Presentation
      • 15:20
        WiSAT: Wireless Intra-SAT Communication 25m
        Speaker: Mr Ovidiu Ratiu (CDS)
        Abstract
        Presentation
      • 15:45
        Coffee Break 30m
      • 16:15
        The One Bus Illusion 20m
        Speaker: Mr Dirk Thurnes (ESA)
        Abstract
        Presentation
      • 16:35
        Harness Reduction: Future Trends and Prospects 25m
        Speakers: Mr Denis Lacombe (ESA) , Mr Nigel Kellet (Axon)
        Abstract
        Presentations
    • 08:00 09:00
      Registration 1h
      Speaker: Kathleen Gerlo (ESA/ESTEC - Software Systems Division)
    • 09:00 09:05
      Welcome 5m
      Speaker: Mr Giorgio Magistrati (ESA/Data Systems Division)
      Presentation
    • 09:05 09:55
      KeyNote: The SPARC history in SPACE 50m
      Speaker: Mr Jiri Gaisler (Former ESA & Cobham Gaisler)
      Info KeyNote
      KeyNote
    • 09:55 10:35
      Space Processors: Programs Views
      • 09:55
        Science (Euclid) 20m
        Speaker: Mr Luca Stagnaro (ESA/ESTEC)
      • 10:15
        Earth Observation 20m
        Speaker: Mr Josep Rosello (ESA/ESTEC)
        Abstract
        Presentation
    • 10:35 11:15
      Space Processors: Primes Views
      • 10:35
        Airbus DS view 20m
        Speaker: Mr Olivier Notebaert (Airbus DS)
        Presentation
      • 10:55
        Thales Alenia Space view 20m
        Speakers: Mr Antoine Provost-Grellier (Thales Alenia Space) , Mr Gianluca Aranci (Thales Alenia Space)
        Presentation
    • 11:15 11:40
      Coffee Break 25m
    • 11:40 14:40
      Space Processors: High Performances Symmetric/Asymmetric Multicore
      • 11:40
        GR740 and GR716 development status and applications 20m
        Speaker: Mr Jan Andersson (Cobham Gaisler)
        Abstract
        Presentation
      • 12:00
        DAHLIA: Deep sub-micron microprocessor for spAce rad-Hard appLIcation Asic 20m
        Speakers: Mr Antoine Provost-Grellier (Thales Alenia Space France) , Mr Jean-Luc Poupat (Airbus DS)
        Abstract
        Presentation
      • 12:20
        LeanOS - An Operating System for the SSDP 20m
        Speaker: Mr Armin Luntzer (University of Vienna)
        Abstract
        Presentation
      • 12:40
        RC64™—Rad hard high performance DSP manycore 20m
        Speaker: Mr Ran Ginosar (Ramon Chips)
        Abstract
        Presentation
      • 13:00
        Lunch Break 1h
      • 14:00
        Atmel/Microchip Products 20m
        Speaker: Mr Nicolas Ganry (ATMEL/Microchips)
        Abstract
      • 14:20
        Development of Next-generation Space-Grade Processors, SOI-SOC series 20m
        Speaker: Mr Takanori Narita (Mitsubishi Heavy Industries Ltd.)
        Abstract
        Presentation
    • 14:40 15:20
      Space Processors: Emerging Technology
      • 14:40
        RISC-V: The open processor architecture that is here to stay 20m
        Speaker: Mr Jonathan Hofman (Technolution)
        Abstract
        Presentation
      • 15:00
        Darwin 20m
        Speakers: Mr Pierre Spizzi (CNES) , Mr Simon Debois (CNES)
        Abstract
        Presentation
    • 15:20 17:10
      Space Processors: Programming multicore and heterogeneous architecture
      • 15:20
        Mission critical application based on the Control Loop Processor: architecture and development flow of the Ariane 6 P120 Thrust Vector Control system embedded software 20m
        Speaker: Mr Jean-Brieuc Feron (SABCA/Spacebel)
        Abstract
        Presentation
      • 15:40
        Coffee Break 15m
      • 15:55
        Executing Parallel Real-time Software on Multi- and Manycores in a Timely Manner 20m
        Speakers: Mr Francisco J. Cazorla (Barcelona Supercomputing Center) , Mr Leonidas Kosmidis (Barcelona Supercomputing Center)
        Abstract
        Presentation
      • 16:15
        MTG Lightning Imager: how to detect lightning from space and why on-board processing power matters 20m
        Speaker: Mr Pierre Kokou (ESA/ESTEC)
        Abstract
        Presentation
      • 16:35
        Introduction to Dyplo and its latest status regarding support for rad-hard FPGAs and RTEMS 20m
        Speaker: Mr Roger Jacobs (Topic Products)
        Abstract
        Presentation
      • 16:55
        The Compact Reconfigurable Avionics 15m
        Speakers: Mr Christophe HONVAULT (ESA) , Davide Oddenino (ESA-ESTEC) , Mr Jørgen Ilstad (ESA/ESTEC)
        Abstract
        Presentation
    • 17:10 17:30
      Space Processors: Conclusions
      • 17:10
        Round Table and Wrap-up 20m
        Presentation